Rent Chroma 63206A-150-600 DC Electronic Load
Chroma 63206A-150-600 for Rent, High Power DC Electronic Load, 150V, 600A, 6kW
Order # 63206A-150-600-RENT3
Mfg # 63206A-150-600
  • Technical Resources
Order # 63206A-150-600-RENT3 | Mfg # 63206A-150-600
Product Highlights
Chroma's 63206A-150-600 programmable DC electronic load with a digital signal microprocessor (200MHz) built in has the optimal speed and control performance. The ultra high density power not only saves room, its super high voltage (0.015%+0.015%F.S.) and current (0.04%+0.04%F.S.) measurement accuracy ensures the fidelity of results. These are designed for testing a wide range of power conversion products including AC/DC and server power supplies, DC/DC converters, EV batteries, automotive charging stations, and more. The Chroma 63206A-150-600 DC electronic loads operate in constant voltage, current, resistance, or power modes to satisfy a wide range of test requirements.
Each model of the Chroma 63206A-150-600 DC load has 3 power ranges, they can precisely measure the voltage and current in real time. The Chroma 63206A-150-600 programmable DC load has a unique sine wave loading function which allows setting of a current bias, a loading sine wave and sine wave frequency. It also offers a unique dynamic frequency sweep with variable frequencies up to 50kHz. The dynamic loading mode can simulate different loading conditions for most test requirements. Besides a built-in highly precision A/D converter, it achieves 0.015%+0.015%F.S., 0.04%+0.04%F.S. and 0.1%+0.1%F.S. accuracy for voltage, current and power measurement respectively. Precise measurements like these are ideal for testing power efficiency and other critical parameters of the UUT's.
  • Voltage: 0-150V (Mid)
  • Current: 0-60A, 0-300A, 0-6000A
  • Power: 0-6000W (Mid)
  • Min Operating Voltage: 0.18V@60A, 0.9V@300A, 1.8V@6000A