Keysight / Agilent 35676A Used for Sale
Used Keysight / Agilent 35676A Reflection/Transmission Test Kit
Order # 35676A-USED
Mfg # 35676A
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # 35676A-USED | Mfg # 35676A
Call for price
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
The 35676A is a test set from Agilent. An electronic equipment test set is the tool engineers use for easy, accurate characterization of radiofrequency components. These test sets are devices that enable the measurement of important electronic parameters, displaying them clearly on easy-to-read defined displays.
  • Frequency range: 5 Hz to 200 MHz
  • Test port impedance : 50 ohms ±2% typical
  • Equivalent directivity: 40dB typical
  • Equivalent source match: 30dB typical
The Agilent 35676A is a Reflection/ Transmission Test Set, that operates in conjunction with the internal calibration routines in the 3577B Network Analyzer.