Fluke 5440A Used for Sale
Used Fluke 5440A DC Voltage Calibrator
Order # 5440A-USED
Mfg # 5440A
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
Order # 5440A-USED | Mfg # 5440A
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
Multiple contact, cross bar relays have been employed in all critical switching areas. They are mounted in sockets and have hard gold contacts. These relays offer the most reliable operation available. The 5540A calibrator also includes self-diagnostics. This capability allows the instrument to locate faults down to the module level. Analog and digital test can be selected from the alphanumeric display on the front panel.
  • Completely automatic internal calibration, no mechanical adjustments.
  • Simplified 5 minute external calibration to traceable standards.
  • Procedure storage module.
  • Completely programmable through the GPIB/IEEE-488 interface.
  • Output Voltage: 0 to 1100V.
  • Output uncertainty compared to calibration standards, ±5°C.