Fluke 5200A Used for Sale
Used Fluke 5200A Programmable AC Calibrator
Order # 5200A-USED
Mfg # 5200A
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
Order # 5200A-USED | Mfg # 5200A
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
The Fluke 5200A Precision Alternating Voltage Calibrator is a precision high-performance alternating voltage source with proven reliability and exceptional stabi lity and accuracy over a broad frequency range. It is specified over a wide 0°C to 50°C operating range for use in both laboratory and manufacturing environments.
Amplitude is controlled in six ranges from 1 mV to 100 V. Resolution to 1,199,999 counts yields 20% overrange capability with 1 nanovolt steps on the 1 mV range, up to 0.1 mV steps on the 100 V range. Outputs from 100 µV RMS to 120 V RMS are provided, with up to 50 mA load current capability. An additional 1000 V range is included for front panel or remote interface control of a 5205A or 5215A Precision Power Amplifier. Amplitude error measurement for voltmeter calibration is provided in two ranges, ±3% and ±0.3%. Error measurements can be resolved to 10 ppm. Five frequency ranges are provided from 100 Hz to 1 MHz, with 119,999 count resolution for 20% overrange capability with 0.01 Hz steps on the 100 Hz range, up to 100 Hz steps on the 1 MHz range. The oscillator of the 5200A may be phase locked to an external source to produce synchronous signals of precision amplitude and stability. Signal phase is locked within ±1° a of phase angle, ±0.05°/kHz, over a ±2% band around the center frequency. This capability is essential for 50 Hz calibration. A 3V pulse signal is provided for monitoring frequency with an external counter. A quadrature output signal is provided which leads the fundamental signal phase by 90°. Amplitude varies from 1 V to 10 V rms, proportional to the fundamental signal output level on any range. This signal is useful for wattmeter calibration, and for research and development tasks that use the 5200A as a precision source.