Order # TIX580-60HZ
Mfg # 4842073
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
  • Specifications
  • Accessories
Fluke TIX580 Thermal Imager; 640x480; 60 HZ with SuperResolution
Order # TIX580-60HZ | Mfg # 4842073
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Fluke TiX580 60Hz Highlights
  • Premium in-field viewing experience with the 5.7 inch responsive LCD touchscreen – 150 % more viewing area (Compared to a standard 3.5 inch screen)
  • The ergonomic design and neck strap make long inspection days a lot easier.
  • Get an in-focus image with the touch of a button. LaserSharp® Auto Focus, exclusive to Fluke, uses a built-in laser distance meter that calculates and displays the distance to your designated target with pinpoint accuracy (Compared to a standard 3.5 inch screen)
Each Unit Includes
  • Thermal imager with standard infrared lens
  • AC power supply and battery pack charger (including universal AC adapters)
  • Two, rugged lithium ion smart battery packs
  • USB cable
  • HDMI video cable
  • Bluetooth headset (where available)
  • Rugged, hard carrying case
  • Adjustable neck and hand strap
  • Available by free download Fluke Connect® SmartView® desktop software and users manual
Technical Resources
Specifications
Detector resolution 640 x 480 (307,200 pixels)
Touchscreen display landscape color VGA (640 x 480) LCD with backlight
Articulating Lens Rotatable 240 degrees
Image quality
IFOV with standard lens (spatial resolution) 0.93 mRad, D:S 1065:1
Field of view 34 °H x 24 °V
Minimum focus distance 15 cm (approx. 6 in)
IFOV with optional 2x telephoto smart lens 0.46 mRad; D:S 2145:1
Field of view 17 °H x 12 °V
Minimum focus distance 45cm (approx. 18 in)
IR-Fusion Picture-in-picture and full screen
IFOV with optional 4x telephoto smart lens 0.23 mRad, D:S is 4300:1
Field of view 8.5 °H x 6 °V
Minimum focus distance 1.5 m (approx 5 ft)
IFOV with optional wide-angle smart lens 1.85 mRad, D:S 525:1
Field of view 68 °H x 48 °V
IR-Fusion Full screen
Thermal sensitivity (NETD) - Best possible ≤ 0.05 °C at 30 °C target temp (50 mK)
Fluke Connect® app compatible Yes (where available)
Fluke Connect desktop software Yes, full analysis and report software
LaserSharp® Auto Focus Yes
IR-PhotoNotes™ Yes, (5 images)
Laser distance meter Yes
Voice annotation Yes
Text annotation Yes
Video recording Standard and radiometric
Temperature measurement range (not calibrated below -10 °C) -20 °C to +800 °C (-4 °F to
+1472 °F)
Accuracy ± 2 °C or 2 % (at 25 °C nominal, whichever is greater)