Fluke TIS55 PLUS 27HZ Thermal Imager, 256 x 192, 28x20 FOV, 27 hz
Order # TIS55-PLUS-27HZ
Mfg # 5160004
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
  • Specifications
  • Accessories
Order # TIS55-PLUS-27HZ | Mfg # 5160004
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
  • Asset Tagging allows you to easily compare asset images over time.
  • Scanning the QR code on each asset creates a timeline of your inspections.
  • Voice annotation
  • Record up to 60 seconds per thermal image
  • Identify exactly what you see in real time
  • IR-PhotoNotes
  • Take photos of asset numbers and other identifiers
  • Use as a reference when looking at the thermal image on your computer
  • Asset Tagging
  • Sort your thermal images by asset
  • Scan a QR code on your asset, then start capturing thermal images
  • Connect your camera to your computer to view the images, sorted by asset
Key Attributes
  • Resolution: 256 x 192 thermal resolution
  • Temperature Range: -20 °C to 550 °C
  • Accuracy: ±2 °C or 2 %
  • Display: 3.5" touchscreen 640 x 480 IPS LCD
Technical Resources
Specifications
Key Features
Infrared Resolution 384 x 288 (110,592 Pixels)
IFOV 1.91 mRad
Field of View 42° x 30°
Minimum Focus Distance 0.5 m
Focus System Manual Focus and 1 meter focus marker
Asset Tagging Scan a QR code to automatically organize and file thermal images with Fluke Connect™
Picture-In-Picture (PIP) Yes
Display 3.5" (8.9 cm landscape) touchscreen 640 x 480 LCD
Ergonomic Design Designed for one-handed use
Thermal Sensitivity 40 mk
Level and Span Smooth auto and manual scaling
Fast auto-rescale in manual mode Yes
Minimum span (in manual mode) 3°C (4.5°F)
Minimum span (in auto mode) 5°C (9.0 ° F)
Built-in digital camera (visible light) Up to 5 mp
Frame Rate 27 Hz models
Dew point calculation Yes, on camera
Data Storage and Image Capture
Internal Memory ~500 images
External Memory ≥4 GB SD card (>1000 images)
Image capture, review, save mechanism One-handed image capture, review, and save capability
Image File Formats Non-Radiometric BMP or JPEG or fully-radiometric is2
Memory Review Yes
Analyze and store radiometric data on a PC Yes
Export file formats with Fluke Connect software is3, is2, BMP, GIF, JPEG, PNG, TIFF
Text Annotations After IS2 capture, user can type in a note using on-screen keyboard.
Video recording and formats No
Remote Control Operations No
Battery
Batteries (field-replaceable, rechargeable) Lithium-ion Rechargeable Battery
Battery Life ≥ 3.5 hours continuous without WiFi (Actual life depends on settings and usage)
Battery Charging Time ≤2.5 hours to full charge
AC Operation AC operation with included power supply, universal adapters included Output: 15 VDC, 2 A
Power Saving User-Selectable Sleep and Power Off
Temperature Measurement
Temperature range (not calibrated below -10 °C) -20 °C to 550 °C (not calibrated below -10 °C)
Accuracy ±2 °C or 2 % (whichever is greater) at 25 °C ambient temperature
On-screen reflected background temperature compensation Yes
On-screen transmission correction Yes
Color Palettes
General Specifications
Infrared spectral band ~8-14µm
Operating Temperature -10 °C to 50 °C (14 °F to 122 °F)
Storage Temperature -20 °C to 50 °C (-4 °F to 122 °F) without batteries
Relative Humidity 10 % to 95 % non-condensing
Spot Temperature Center spot (unmovable)
Hard Case Rugged hard carrying case with soft transport bag, including adjustable strap
Safety Standards IEC 61010-1: Pollution Degree 2
Australian RCM RCM IEC 61326-1
US FCC 47 CFR 15 Subpart C Sections 15.207, 15.209, 15.249
Vibration 10 Hz to 150 Hz, 0.15 mm, IEC 60068-2-6
Shock 30 g, 11 ms, IEC 60068-2-27
Drop Engineered to withstand 2 m drop
Sized (H x W x L) ~ (26.7 cm x 10.1 cm x 14.5 cm)
~ (10.5 in x 4.0 in x 5.7 in)