Keithley 2230-30-1 USED FOR SALE Programmable Triple Channel DC Power Supply, 1.5A, 30V, 120W
Used Keithley 2230-30-1 Programmable Triple Channel DC Power Supply
Order # 2230-30-1-USED
Mfg # 2230-30-1-USED
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
Order # 2230-30-1-USED | Mfg # 2230-30-1-USED
Also Available:
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
Series 2220 and 2230 Multi-Channel Programmable DC Power Supplies are ideal for testing a wide range of devices, circuit boards, modules, and products that require multiple power sources cost-effectively. Series 2200 supplies provide two channels, each capable of outputting up to 30V and up to 1.5A. Series 2230 supplies include two 30V/1.5A channels plus a 6V channel with up to 5A output for powering digital circuits. The Model 2231A-30-3's two channels can supply up to 30V at 3A each; the third channel can provide up to 5V at 3A.
  • Dual output model with two channels up to 30V/1.5A/45W each
  • All channels are independently controlled and have isolated outputs for maximum flexibility
  • Two 30V channels can be combined in series or in paralell to double output voltage or current
  • 0.03% basic voltage output accuracy and 0.1% basic current accuracy ensure quality test data