Keithley 2280S-60-3 Programmable Single Channel DC Power Supply, 60v, 3.2a, 192w
Order # 2280S-60-3
Mfg # 2280S-60-3
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
Order # 2280S-60-3 | Mfg # 2280S-60-3
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
  • Monitor load currents from 100nA to 6A with high accuracy
  • Measure voltage and current with 6-digit resolution
  • Capture dynamic load currents as short as 140µs
  • Output up to 1/2W of low noise, linear regulated power
  • Programmable rise and fall times eliminate voltage overshoot and undershoot transients
  • Built-in graphing simplifies analysing trends or displaying voltage or current waveforms
  • Programmable output sequences reduce test times
  • Sink up to 0.45A to discharge voltage quickly