Omega Engineering PX309-050AI Stainless Steel Pressure Transducer, General Purpose, Absolute, 0 psi to 50 psi
Order # PX309-050AI
Mfg # PX309-050AI
call-regular 800-828-1470
Save 6%
  • Technical Resources
Order # PX309-050AI | Mfg # PX309-050AI
Save 6%
  • 0 psi to 50 psi
  • +/- 0.25 %
  • 1/4" NPT Male
  • Current
  • 4 mA to 20 mA
  • Cable
  • -40C to 85C (-40F to 185F)
  • General Purpose
  • Absolute
  • 0 psi to 50 psi
  • +/- 0.25 %
  • 1/4" NPT Male
  • Current
  • 4 mA to 20 mA
  • Cable
  • -40C to 85C (-40F to 185F)