Omega Engineering PX309-050A5V Stainless Steel Pressure Transducer, General Purpose, Absolute, 0 psi to 50 psi
Order # PX309-050A5V
Mfg # PX309-050A5V
call-regular 800-828-1470
Save 6%
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
Order # PX309-050A5V | Mfg # PX309-050A5V
Save 6%
  • 0 psi to 50 psi
  • +/- 0.25 %
  • 1/4" NPT Male
  • Voltage
  • 0 Vdc to 5 Vdc
  • Cable
  • -40C to 85C (-40F to 185F)
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
  • Stainless Steel Pressure Transducer
  • General Purpose
  • Absolute
  • 0 psi to 50 psi
  • +/- 0.25 %
  • 1/4" NPT Male
  • Voltage
  • 0 Vdc to 5 Vdc
  • Cable
  • -40C to 85C (-40F to 185F)