Rohde & Schwarz BBA300-CDE50 for Rent, Broadband Amplifier, 380MHz to 6GHz, 50W
Order # BBA300-CDE50-RENT1
Mfg # BBA300-CDE50
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # BBA300-CDE50-RENT1 | Mfg # BBA300-CDE50
  • Continuous RF signal sweeps across ultra broad frequency ranges up to 6 GHz
  • Linear RF output power up to 50 W with outstanding noise power density and excellent harmonic characteristics
  • Supports amplitude, frequency, phase, pulse and complex OFDM modulation modes
  • High availability and robust operation under all mismatch conditions
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
The R&S BBA300 is ideal for critical test environments such as EMC, product validation and OTA coexistence testing as well as for RF component testing in the frequency range from 380 MHz to 18 GHz for RF output power of up to 300 W P1dB.