TDK-Lambda GSP10-1500 for Rent, Genesys+ Advanced DC Power Supply, 10V, 1500A, 15kW
Order # GSP10-1500-RENT3
Mfg # GSP10-1500
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # GSP10-1500-RENT3 | Mfg # GSP10-1500
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
The TDK-Lambda GSP10-1500 Genesys+ Advanced DC Power Supply is a cutting-edge power supply offering remarkable power density, with 15kW in a compact 3U design form factor. This versatile power supply can deliver output voltages and currents spanning from 0-10V/0-1500A, ensuring adaptability for a wide range of applications. The GSP10-1500 operates seamlessly in constant voltage, constant current, and constant power modes, and comes equipped with advanced features like voltage and current slew rate control, arbitrary waveform generation and storage, and internal resistance simulation.
Specifications for the TDK-LAMBDA GSP10-1500 Genesys+ Advanced DC Power Supply Include:
Ouput Voltage 10 V
Output Current 1500 A
Output Power 15 kV
Efficiency 89 %