REGATRON TC.P.32.1000.480 for Rent, TopCon Quadro, DC Power Supply, 1000V, 32A, 32kW
Order # TC.P.32.1000.480-RENT3
Mfg # TC.P.32.1000.480
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # TC.P.32.1000.480-RENT3 | Mfg # TC.P.32.1000.480
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
The Regatron TopCon Quadro TC.P.32.1000 DC Power Supply from Regatron is successfully used for:
  • Simulation and substitution of real DC sources like
    • Batteries
    • Solar panels
    • Fuel cell stacks
  • Supply of
  • Burn-in and test systems
  • Plasma loads e.g. surface technology
  • Radar modulators (klystron, magnetron)
  • Highly dynamic DC applications
  • Pulse laser
  • Demagnetizing and degaussing systems
Tehnical Specfications of the Regatron TOPCON Quadro TC.P.32.1000 Power Supply includes:
AC line input
  • Line voltage: 432 to 528VAC, 3-phase
  • Line frequency: 48 to 62 Hz
  • Mains connection type: L+PE (no neutral)
  • Input current: 45 Arms 3-Phase
  • Leakage current L to PE: < 20 mA
Output ratings
  • Output power range: 0 to 32 kW
  • Output voltage range: 0 to 1000 VDC
  • Output current range: 0 tp 40 A
  • Internal resistance range: 0 to 25000 mOhm
Operating modes
  • Voltage regulation (CV): 0 to 100 % Umax
  • Current regulation (CC): 0 to 100 % Imax
  • Power regulation (CP): 5 to 100 % Pmax
Static accuracy
  • Load regulation CV, CC: < +/- 0.1 % FS
  • Line regulation CV, CC: < +/- 0.1 % FS
Transient response time
  • Load regulation CV, CC: < 2 ms
  • Set value tracking CV, CC: < 2 ms
Stability
  • CV, CC: < +/- 0.05 % FS
Temperature coefficient
  • CV: < 0.02 % FS / C
  • CC: < 0.03 % FS / C
Output ripple
  • 300 Hz Vpp: < 1.1 % FS
  • 300 Hz Vrms: < 0.4 % FS
Output noise
  • 40 kHz - 1 MHz Vpp: < 1.5 V
  • 40 kHz - 1 MHz Vrms: < 0.1 V
Remote sensing
  • Terminals on rear side: Line voltage drop compensation
General specifications include:
  • Efficiency at nominal power: 95 %
  • Weight: 64 kg
  • Width front panel:483 mm
  • Width housing: (19") 444 mm
  • Height front panel: 399 mm
  • Height housing: 9 U) 394 mm
  • Depth with output terminals: 590 mm
  • Depth housing: 525 mm
  • Line input connections: terminal block 4 x 25 mm
  • Output terminals: nickel-plated copper bars, length: 40 mm, 1 hole 9 mm in each bar