Power Ten P63C-10660D for Rent, Power Supply, 10V, 660A, 10kW
Order # P63C-10660D-RENT3
Mfg # P63C-10660D
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # P63C-10660D-RENT3 | Mfg # P63C-10660D
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
  • Process Control
  • Medical Systems
  • Production Test
  • Electromagnets
  • ATE
  • Battery Chargers
  • Ion Implant
  • Radar Systems
  •  High Power Lasers
  • Research / Labs
Other features and specifications of the Power Ten P63C-10660D include:
  • Output: 10V, 660A, 50mV Ouput P-P Ripple
  • Input Voltage: 190-253 VAC, 47-63 Hz
  • Input Current @ 208 VAC (Typical): At 10.0 kW Output: 41 A (Operates from Delta or Wye Source)
  • Dimensions: 19" (W) X 5.25"(H) X 22" (D)
  • AC Input Interface: 3 wire + GND (#10-32 threaded studs) (208 VAC)
  • DC Output Interface
  • Control/Monitor Interface: DB 25-pin female connector
  • Regulation (Line or Load) Voltage: 0.1% of maximum rated output
  • Current: 0.5% of maximum rated output
  • Transient Response
  • A 30% current step load will recover to within +/-2% of set voltage within 10 msec.
  • Stability
  • +/-0.05% of set point per 8 hours after 30 minutes warm-up at fixed line, load and temperature.
  • Temperature Coefficient
  • 0.02%/C of rated output voltage
  • 0.03%/C of rated output current
  • Operating Temperature
  • 0 to +50C, No derating
  • Storage Temperature
  • -20 to +70C
  • Cooling
  • Internal fans
  • Controls (Front Panel)
  • On/Off switch, DC volts adjust, DC amps adjust, OVP preset adjust (limit set)
  • Meters/Indicators
  • Built-In Protection
  •  Remote Control/Monitor (Rear Panel)
  • Remote Programming (Voltage (0 to 100%) Current (0 to 100%)):
  • Resistive: 0-5K ohms 0-5K ohms
  • Voltage: 0-5 VDC or 10 VDC 0-5 VDC or 10 VDC