MAGNA-POWER XR10000-02 for Rent, Programmable DC Power Supply, 10000V, 0.2A, 2000W
Order # XR10000-02-RENT3
Mfg # XR10000-02
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # XR10000-02-RENT3 | Mfg # XR10000-02
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
The Magna-Power XR10000-02 was designed from the ground up for high reliability and industry leading 2U (3.5" height) rack-mount programmable power levels. The XR10000-02 features the largest voltage range in Magna-Power's product offering, up to 10,000Vdc, all utilizing the company's signature current-fed power processing to deliver robust power conversion. In addition, high accuracy programming and monitoring levels allow confidence in power supply measurements, eliminating the need for external power meters.
  • High-accuracy voltage and current programming accuracy
  • Class-leading line and load regulation performance
  • High 3Φ AC input power factor with in-rush limiting circuitry
  • Computer and user I/O isolated from the power supply output
Specifications for the MAGNA-POWER XR10000-02 DC Power Supply Include:
Voltage 10000V
Current 0.2A
Total Power 2000W
Efficiency 93%