MAGNA-POWER TSD600-72 for Rent, DC Power Supply, 600V, 72A, 45kW
Order # TSD600-72-RENT3
Mfg # TSD600-72
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # TSD600-72-RENT3 | Mfg # TSD600-72
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
Specifications of the Magna-Power TSD600-72 High Voltage Power Supply include:
Input:
  • AC Input Nominal Voltage:
    • 480 Vac, 3Φ (operating range 432 - 528 Vac)
  • Frequency: 50 Hz - 400 Hz (operating range 45 - 440 Hz)
  • Power Factor: > 92% at maximum power
Output:
  • 600V, 72A, 45kW
  • Ripple: 250 mVrms
  • Line Regulation:
    • Voltage Mode: +/- 0.004% of full scale
    • Current Mode: +/- 0.02% of full scale
  • Load Regulation
    • Voltage Mode: +/- 0.01% of full scale
    • Current Mode: +/- 0.04% of full scale
  • Efficiency: 88% at full load
  • Stability: +/- 0.10% for 8 hrs. after 30 min. warmup
  • Isolation:
    • User inputs and outputs: referenced to earth ground
    • Maximum input voltage to ground: +/-2500 Vac
    • Maximum output voltage to ground: +/-1000 Vdc
  • Bandwidth: 3 Hz for remote analog voltage programming 2 Hz for remote analog current programming
    • With High Slew Rate Option (+HS): 60 Hz for remote analog voltage programming 45 Hz for remote analog current programming
  • Dimensions: 62.5 x 48 x 31.5 in (158.8 x 121.9 x 80.0 cm)
  • Weight: 349 lbs (158.3 kg
Control:
  • Voltage Programming Accuracy: ± 0.075% of full scale voltage
  • OVT Programming Accuracy: ± 0.075% of full scale voltage
  • Current Programming Accuracy: ± 0.075% of full scale current
  • OCT Programming Accuracy: ± 0.075% of full scale current
  • Voltage Readback Accuracy: ± 0.2% of full scale voltage
  • Current Readback Accuracy: ± 0.2% of full scale current External
  • Analog Programming and Monitoring Levels: 0 - 10 Vdc
  • External Analog Output Impedances
    • Voltage output monitoring: 100 Ohm
    • Current output monitoring: 100 Ohm
    • +10 Vdc reference: 1 Ohm
  • External Digital Programming and Monitoring Limits:
    • Input: 0 to 5 Vdc, 10k input impedance
    • Output: 0 to 5 Vdc, 5 mA drive capacity
  • Remote Sense Limits: 3% maximum voltage drop from output to load