Kepco BOP36-12M for Rent, Bi-Polar Power Supply, 36V, 12A, 400W
Order # BOP36-12M-RENT3
Mfg # BOP36-12M
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # BOP36-12M-RENT3 | Mfg # BOP36-12M
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
The Kepco BOP36-12M, while a fully rated power supply (36V, 12A), is also a high-powered operational amplifier with full 4-quadrant, bipolar operation. The output is capable of both sustained DC and the replication of arbitrary AC waveforms.
Features of the Kepco BOP36-12M include:
  • Source and sink 100% of their current rating.