Elektro-Automatik PSI10500-180 for Rent, Autoranging DC Power Supply, 500V, 180A, up to 30kW
Order # PSI10500-180-RENT3
Mfg # PSI10500-180
  • Technical Resources
Order # PSI10500-180-RENT3 | Mfg # PSI10500-180
Product Highlights
The new high efficiency laboratory power supplies of series EA-PSI10500-180 are a power extension of series EA-PSI 9000 3U, offering twice the power in a space of just 1 extra unit of height. This saves a space of 2U or one third compared to EA-PSI 9000 3U and 30 kW of power. User-friendly, interactive menu navigation makes the use of this equipment remarkably easy and most effective. User and process profiles can be edited, saved and archived so that the reproducibility of a test or other application is improved. All models are provided with an active Power Factor Correction circuit and offer a wide range AC input that runs with 342...528 V three-phase, covering the typical worldwide grid voltages 380 V, 400 V and 480 V.
Specifications for the ELEKTRO-AUTOMATIK PSI10500-180 DC Power Supply Include:
Voltage 0 - 500V
Current 0 - 180A
Total Power 30kW
Efficiency Up to 95.3%