Elektro-Automatik ELR11000-80 for Rent, Regenerative DC Electronic Load, 1000V, 80A, 30kW
Order # ELR11000-80-RENT3
Mfg # ELR11000-80
  • Technical Resources
Order # ELR11000-80-RENT3 | Mfg # ELR11000-80
Overview
Product Highlights
For purposes of testing all kinds of batteries, such as for example constant current or constant resistance discharging, the Elektro-Automatik ELR11000-80 offers a battery test mode. This show extra values for elapsed testing time and consumed capacity (Ah). EA Power Control can be exported as Excel table in CSV format and analyzed later in MS Excel or similar tools and even visualized as a discharge diagram. A special feature is the comfortable, FPGA based, digital function and arbitrary generator. It enables to control and run user-customizable load profiles and can generate sine, square, saw tooth and ramp functions in arbitrary order. The ELR11000-80 offer a wide range AC input with 342 - 528 V AC, covering common international grid ratings between 380 V and 480 V.
Specifications for the ELEKTRO-AUTOMATIK ELR11000-80 DC Electronic Load Include:
Voltage 0 to 1000V
Current 0 to 80A
Total Power 30kW
Efficiency up to 94.6%