Chroma 63204A-1200-160 for Rent, High Power DC Electronic Load, 1200V, 160A, 4kW
Order # 63204A-1200-160-RENT3
Mfg # 63204A-1200-160
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # 63204A-1200-160-RENT3 | Mfg # 63204A-1200-160
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
The Chroma 63200A series high power DC electronic loads are designed for testing a wide range of power conversion products including AC/DC and server power supplies, DC/DC converters, EV batteries, automotive charging stations, and other power electronics components. Its ultra high power density design eliminates oversized and difficult to move high power electronic loads and provides 4 sets of user defined hot keys that enable the user to enter operation modes quickly. The Chroma 63204A-1200-160 high power electronic loads with built in digital signal microprocessors (200MHz) provide optimal speed and control performance.
  Low Mid High
Voltage 0-1200V
Current 0-16A 0-80A 0-160A
Power 0-4000W
Min Operating Voltage 2V@16A 10V@80A 20V@160A