Rent Chroma 62050P-100-100 Programmable DC Power Supply
Chroma 62050P-100-100 for Rent, Programmable DC Power Supply, 100V, 100A, 5000W
Order # 62050P-100-100-RENT3
Mfg # 62050P-100-100
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # 62050P-100-100-RENT3 | Mfg # 62050P-100-100
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
Features and Specifications of the 62050P-100-100 Programmable DC Power Supply include:
  • Features:
    • Wider range of voltage & current within the power rating of the power supply
    • High-speed Programming
    • Precision V&I Measurements
    • Current sharing for parallel operation with Master/Slave Control
    • LXI option
    • Constant power operating envelope:
      • Provides higher currents at lower voltages
      • One power supply can do the job of two or three conventional supplies
    • High Accuracy current readback:
      • No need for current shunts/mux/DMMs to measure the converter's input current accurately
    • DC Transients:
      • Provides programmable control over voltage and current rise and falls times
      • Supports:
        • Automotive transient testing per ISO16750-2
        • Shipboard - DO-160
    • Output Trigger:
      • Provides output trigger timing and precision event capturing
      • Ideal for ATE systems desiring to capture oscilloscope waveforms
    • Soft Panels:
      • Advanced Labview graphical control panels
      • Allow for simple and efficient control and data gathering
  • Specifications:
    • Output Rationgs:
      • Output Voltage:  0 to 100V
      • Output Current:  0 to 100A
      • Output Power:  5000W
    • Line Regulation:
      • Voltage:  0.01%+8mV
      • Current:  0.01%+24mA
    • Load Regulation:
      • Voltage:  0.01%+12mV
      • Current:  0.01%+56mA
    • Voltage Measurement:
      • Range:  20V / 100V
      • Accuracy:  0.05%+0.05%F.S.
    • Current Measurement:
      • Range:  20A / 100A
      • Accuracy:  0.1%+0.1%F.S.
    • Output Noise (0-20MHz):
      • Voltage Ripple (P-P):  50 mV
      • Voltage Ripple (ms):  15 mV
      • Current Ripple (ms):  40 mA
    • OVP Adjustment Range:  110% of Vset to 110% of Vmax
    • Slew Rate Range:
      • Voltage (with USB):  0.001V - 10V/ms
      • Current (with USB):  0.001A - 2A/ms
    • Programming Response Time (Typical):
      • Rise Time (Full & No Load):  10 ms
      • Fall Time:  850 ms(max)
    • Efficiency:  0.85
    • Drift (8 hours):
      • Voltage:  0.02% of Vmax
      • Current:  0.04% of Imax
    • Temperature Coefficient:
      • Voltage:  0.02% of Vmax / C
      • Current:  0.04% of Imax / C
    • Transient Response Time:  3mS
      • 10% Step Change:  250 mV
      • Voltage Limit @ Series Mode:  500 V
    • AC Input Voltage Ranges:
      • 190 to 250Vac (3 phase 4 wire, Delta connection)
      • or 342 to 440Vac (3 phase 5 wire, Y connection)