Chroma 63220A-150-2000 for Rent, High Power DC Electronic Load, 150V, 2000A, 20kW
Order # 63220A-150-2000-RENT3
Mfg # 63220A-150-2000
  • Technical Resources
Order # 63220A-150-2000-RENT3 | Mfg # 63220A-150-2000
Product Highlights
The Chroma 63220A series high power DC electronic loads are designed for testing a wide range of power conversion products including AC/DC and server power supplies, DC/DC converters, EV batteries, automotive charging stations, and other power electronics components. They have unique user defined waveform (UDW) capability and external analog modulating input for simulating realworld, custom waveforms. . In addition, a 255-set of data storage function has been built in for recall of the stored settings at any time. The Chroma 63220A-150-2000 loads offer versatile front panel operation and are able to be controlled remotely via standard USB or optional Ethernet and GPIB interfaces.
The Chroma 63220A-150-2000 DC load provides three operating and measuring ranges which can provide different applications of current operating and can minimize the measurement error by selecting the suitable range. A built-in highly precision A/D converter, achieving 0.015%+0.015%F.S., 0.04%+0.04%F.S. and 0.1%+0.1%F.S. accuracy for voltage, current and power measurement respectively. The Chroma 63220A-150-2000 electronic DC load also offers a unique dynamic frequency sweep with variable frequencies up to 50kHz. Since short circuit testing is one of the essential power testing items, the Chroma 63220A-150-2000 programmable DC load provides short circuit simulation to effectively solve the application demands for power and automated testing.
  Low Mid High
Voltage 0-150V
Current 0-200A 0-1000A 0-2000A
Power 0-20000W
Min Operating Voltage 0.18V@200A 0.9V@1000A 1.8V@2000A