Chroma 63215A-150-1500 for Rent, High Power DC Electronic Load, 150V, 1500A, 15kW
Order # 63215A-150-1500-RENT3
Mfg # 63215A-150-1500
  • Technical Resources
Order # 63215A-150-1500-RENT3 | Mfg # 63215A-150-1500
Product Highlights
The 63200A series high power DC electronic loads are designed for testing a wide range of products including AC/DC and server power supplies, DC/DC converters, EV batteries, automotive charging stations, and other power electronics components. Each model has 3 power ranges, they can precisely measure the voltage and current in real time. The Chroma 63215A-150-1500 DC load offers high speed, programmable dynamic loading (CCD: Dynamic Current Loading & CRD: Dynamic Resistance Loading) and sweep simulation for testing.
  Low Mid High
Voltage 0-150V
Current 0-150A 0-750A 0-1500A
Power 0-15000W
Min Operating Voltage 0.8V@150A 0.9V@750A 1.8V@1500A