Chroma 63215A-1200-600 for Rent, High Power DC Electronic Load, 1200V, 600A, 15kW
Order # 63215A-1200-600-RENT3
Mfg # 63215A-1200-600
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # 63215A-1200-600-RENT3 | Mfg # 63215A-1200-600
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
Chroma's 63200A series high power DC electronic loads with digital signal microprocessor built in have the optimal speed and control performance designed for testing a wide range of power conversion products. The 300% peak overpower capability provides extra headroom for fault condition simulations in automotive batteries, fuel cells, and more. The dynamic auto-frequency sweep function of the Chroma 63210A-600-700 DC load enables detecting a UUTs worst case output deviation across a wide range of current frequencies.
  Low Mid High
Voltage 0-600V
Current 0-70A 0-350A 0-700A
Power 0-10000W
Min Operating Voltage 1.4V@70A 7V@350A 14V@700A