Chroma 63210A-600-700 for Rent, High Power DC Electronic Load, 600V, 700A, 10kW
Order # 63210A-600-700-RENT3
Mfg # 63210A-600-700
  • Technical Resources
Order # 63210A-600-700-RENT3 | Mfg # 63210A-600-700
Product Highlights
Chroma's 63200A series high power DC electronic loads with digital signal microprocessor built in have the optimal speed and control performance designed for testing a wide range of power conversion products. The 300% peak overpower capability provides extra headroom for fault condition simulations in automotive batteries, fuel cells, and more. The dynamic auto-frequency sweep function of the Chroma 63215A-1200-600 DC load enables detecting a UUTs worst case output deviation across a wide range of current frequencies.
  Low Mid High
Voltage 0-1200V
Current 0-60A 0-300A 0-600A
Power 0-15000W
Min Operating Voltage 2V@60A 10V@30A 20V@6000A