Chroma 63210A-150-1000 for Rent, High Power DC Electronic Load, 150V, 1000A, 10kW
Order # 63210A-150-1000-RENT3
Mfg # 63210A-150-1000
  • Technical Resources
Order # 63210A-150-1000-RENT3 | Mfg # 63210A-150-1000
Product Highlights
Chroma's 63200A series high power DC electronic loads with digital signal microprocessor built in have the optimal speed and control performance designed for testing a wide range of power conversion products. The 300% peak overpower capability provides extra headroom for fault condition simulations in automotive batteries, fuel cells, and more. The dynamic auto-frequency sweep function of the Chroma 63210A-150-1000 DC load enables detecting a UUTs worst case output deviation across a wide range of current frequencies.
  Low Mid High
Voltage 0-150V
Current 0-100A 0-500A 0-1000A
Power 0-10000W
Min Operating Voltage 0.15V@100A 0.75V@500A 1.5V@1000A