Chroma 63210A-1200-400 for Rent, High Power DC Electronic Load, 1200V, 400A, 10kW
Order # 63210A-1200-400-RENT3
Mfg # 63210A-1200-400
  • Technical Resources
Order # 63210A-1200-400-RENT3 | Mfg # 63210A-1200-400
Product Highlights
Chroma's 63200A series high power DC electronic loads with digital signal microprocessor built in have the optimal speed and control performance designed for testing a wide range of power conversion products. The 300% peak overpower capability provides extra headroom for fault condition simulations in automotive batteries, fuel cells, and more. The dynamic auto-frequency sweep function of the Chroma 63210A-1200-400 DC load enables detecting a UUTs worst case output deviation across a wide range of current frequencies.
  Low Mid High
Voltage 0-1200V
Current 0-40A 0-200A 0-400A
Power 0-10000W
Min Operating Voltage 2V@40A 10V@200A 20V@400A