Chroma 63208A-600-560 for Rent, High Power DC Electronic Load, 600V, 560A, 8kW
Order # 63208A-600-560-RENT3
Mfg # 63208A-600-560
  • Technical Resources
Order # 63208A-600-560-RENT3 | Mfg # 63208A-600-560
Product Highlights
Chroma's 63200A series high power DC electronic loads with digital signal microprocessor built in have the optimal speed and control performance designed for testing a wide range of power conversion products. The 300% peak overpower capability provides extra headroom for fault condition simulations in automotive batteries, fuel cells, and more. The dynamic auto-frequency sweep function of the Chroma 63208A-600-560 DC load enables detecting a UUTs worst case output deviation across a wide range of current frequencies.
  Low Mid High
Voltage 0-600V
Current 0-56A 0-280A 0-560A
Power 0-8000W
Min Operating Voltage 1.4V@56A 7V@280A 14V@560A