Chroma 63208A-150-800 for Rent, High Power DC Electronic Load, 150V, 800A, 8kW
Order # 63208A-150-800-RENT3
Mfg # 63208A-150-800
  • Technical Resources
Order # 63208A-150-800-RENT3 | Mfg # 63208A-150-800
Product Highlights
Chroma's 63200A series high power DC electronic loads with digital signal microprocessor built in have the optimal speed and control performance designed for testing a wide range of power conversion products. The 300% peak overpower capability provides extra headroom for fault condition simulations in automotive batteries, fuel cells, and more. The dynamic auto-frequency sweep function of the Chroma 63208A-150-800 DC load enables detecting a UUTs worst case output deviation across a wide range of current frequencies.
  Low Mid High
Voltage 0-150V
Current 0-80A 0-400A 0-800A
Power 0-8000W
Min Operating Voltage 0.18V@80A 0.9V@400A 1.8V@800A