Chroma 63208A-1200-320 for Rent, High Power DC Electronic Load, 1200V, 320A, 6kW
Order # 63208A-1200-320-RENT3
Mfg # 63208A-1200-320
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # 63208A-1200-320-RENT3 | Mfg # 63208A-1200-320
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
Chroma's 63200A series high power DC electronic loads with digital signal microprocessor built in have the optimal speed and control performance designed for testing a wide range of power conversion products. The 300% peak overpower capability provides extra headroom for fault condition simulations in automotive batteries, fuel cells, and more. The dynamic auto-frequency sweep function of the Chroma 63208A-1200-320 DC load enables detecting a UUTs worst case output deviation across a wide range of current frequencies.
  Low Mid High
Voltage 0-1200V
Current 0-32A 0-160A 0-320A
Power 0-8000W
Min Operating Voltage 2V@32A 10V@160A 20V@320A