Chroma 63205A-1200-200 for Rent, High Power DC Electronic Load, 1200V, 200A, 5kW
Order # 63205A-1200-200-RENT3
Mfg # 63205A-1200-200
  • Technical Resources
Order # 63205A-1200-200-RENT3 | Mfg # 63205A-1200-200
Product Highlights
The Chroma 63205A series high power electronic loads with digital signal microprocessor built in have the optimal speed and control performance designed for testing a wide range of power conversion products. The DC loads have unique user defined waveform (UDW) capability and external analog modulating input for simulating realworld, custom waveforms. The 63205A-1200-200 electronic DC loads also have overcurrent, overpower, and over temperature protections as well as over voltage and polarity reverse alarms to enhance product reliability.
  Low Mid High
Voltage    0-1200V
Current 0-20A 0-100A 0-200A
Power 0-5000W
Min Operating Voltage 2V@20A 10V@100A 20V@200A