Chroma 63204A-600-280 for Rent, High Power DC Electronic Load, 600V, 280A, 4kW
Order # 63204A-600-280-RENT3
Mfg # 63204A-600-280
  • Technical Resources
Order # 63204A-600-280-RENT3 | Mfg # 63204A-600-280
Product Highlights
The Chroma 63200A series high power DC electronic loads are designed for testing a wide range of power conversion products including AC/DC and server power supplies, DC/DC converters, EV batteries, automotive charging stations, and other power electronics components. Its ultra high power density design eliminates oversized and difficult to move high power electronic loads and provides 4 sets of user defined hot keys that enable the user to enter operation modes quickly. The Chroma 63204A-600-280 high power electronic loads with built in digital signal microprocessors (200MHz) provide optimal speed and control performance.
  Low Mid High
Voltage 0-600V
Current 0-28A 0-140A 0-280A
Power 0-4000W
Min Operating Voltage 1.4V@28A 7V@140A 14V@280A