Intepro ELR9750-66 Front 135x135
Intepro ELR9750-66 for Rent, Electronic DC Load with Energy Recovery, 750V, 66A
Order # ELR9750-66-RENT2
Mfg # ELR9750-66
  • Technical Resources
Order # ELR9750-66-RENT2 | Mfg # ELR9750-66
Overview
ELR 9000 PROGRAMMABLE AND REGENERATIVE ELECTRONIC DC LOAD
Key Features of the ELR 9000 Programmable and Regenerative DC Load
  • Energy Recovery
    Recover supplied DC energy into local or public grid
  • Function Generator
    User profiles, true function generator
  • Parallel Connection
    Master-slave bus for parallel connection
  • SCPI
    SCPI command language supported
  • USB Connectivity
    Extra USB port on the front for USB stick
  • Input Currents
    Up to 510 A per chassis
  • Input Voltage
    Up to 1500 V
  • Expandable
    Up to 105 kW or more
Regenerative load back to the grid
Wide range of Voltage, Current, Wattage
The available voltage range portfolio for the ELR 9000 programmable load goes from models with 0…80 V DC up to models with 0…1500 V DC. Input currents up to 510 amp with only one chassis are available. The series offers three power classes with 3.5 kW, 7 kW or 10.5 kW in only 3U for single devices, which can be extended up to 105 kW (or higher) in cabinets for a significantly higher total current. Please contact Intepro systems for higher power solutions.