Intepro ELM5080-25 Front 135x135
Intepro ELM5080-25 for Rent, Multichannel DC Load with Energy Recovery, 80V/25A/320W
Order # ELM5080-25-RENT2
Mfg # ELM5080-25
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # ELM5080-25-RENT2 | Mfg # ELM5080-25
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
DC Load Modules
The load modules come in two voltage variants, 80 V and 200 V, and incorporate the common regulation modes, constant voltage (CV), constant current (CC) and constant power (CP). Both modules have a max. power of 320 W, while the 80 V module can take up to 25 A and the 200 V module can take up to 10 A. By installing up to 10 units of these load modules into a single rack it is possible to extend the power to 3200 W max.