Intepro EL9080-510B Front 135x135
Intepro EL9080-510B for Rent, Electronic DC Load, 80V, 510A, 3.5kW
Order # EL9080-510B-RENT2
Mfg # EL9080-510B
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # EL9080-510B-RENT2 | Mfg # EL9080-510B
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
The Intepro EL 9000 B is a high performance DC electronic load chassis with a total of 15 different models to choose from. Intepro has a model to fit any test requirement. The available voltage range portfolio goes from models with 0…80 V DC up to models with 0…750 V DC. Input currents up to 510 A with only one chassis are available The load features six modes of operation and can be paralleled with multiple chassis for up to 72kW. The relation between power consumption and height of the devices is one of the best in the industry. With only 3U height for all models, the capability of consuming DC power of up to 7.2 kW per unit is impressive
Key Features of the EL 9000 B DC Electronic Load
  • Input Power Ratings
    1.2-7.2 kW; Expandable in cabinets up to 72 kW
  • Input Voltages
    0-80 V up to 0-750 V
  • User Profiles
    True function generator
  • Operation modes
    CV, CC, CP, CR
  • DC Load Sensors
    Remote sensing
  • Interfaces
    Galvanically isolated interfaces (analog and USB)
  • Connection
    Master-slave bus for parallel connection
  • Cooling
    Optional water cooled units available
  • Input currents
    Up to 510 A per unit