BK Precision MR100020 for Rent, High Voltage DC Power Supply- 1000V, 20A, 5000W
Order # MR100020-RENT3
Mfg # MR100020
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # MR100020-RENT3 | Mfg # MR100020
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
The BK Precision MR100020 Series of high voltage multi-range DC power supplies produce 1000V at up to 5kW of clean output power in a compact 2U form factor. For benchtop applications, the MR100020 offers an intuitive user interface for list mode programming and slew rate adjustments directly from the front panel. Operating software is provided for test sequence generation and data logging without the need to write source code. In addition, this series supports USB, GPIB, LXI compliant LAN, and analog interfaces for remote control and programming.
Combined with the optional SAS application software, users of the BK Precision MR100020 can easily simulate the I-V curve of different arrays under various irradiance conditions while measuring and validating the effectiveness of the inverter's MPPT algorithm. The galvanically isolated analog interface can be used to monitor voltage, current, regulation mode (CV or CC), or to indicate fault conditions. In addition to front panel and PC interface control, the BK Precision MR100020 can be controlled from zero to full scale by an external voltage signal or resistor (0 to 5 V / 5 kOhm or 0 to 10 V / 10 kOhm selectable). The power supply can be configured for Socket or Telnet connections through the LAN (Ethernet) and controlled using SCPI commands.