High Voltage Inc PFT-1003CM High Voltage Inc 100kV AC Hipot for Rent
High Voltage Inc PFT-1003CM for Rent, 100kV AC Hipot
Order # PFT-1003CM-RENT1
Mfg # PFT-1003CM-RENT1
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # PFT-1003CM-RENT1 | Mfg # PFT-1003CM-RENT1
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
The PfT-1003CM and PfT-1003CMf are from the popular PfT Series of field portable AC hipot test sets. These hipots provide continuously adjustable AC voltage used for a pass/fail, AC over-voltage withstand test on high voltage apparatus, like switchgear, circuit breakers, reclosers, vacuum bottles, hot sticks, bus duct, and any other apparatus needing an AC test voltage. The PfT Series offers the most field portable, affordable, and easiest to operate AC hipots at this voltage and power. A gapped core transformer for up to 3 kVA of output power with the draw of only 1.5 kVA so the hipot can be powered by a standard 120Vac or 230Vac input. Equipped with a two-range voltmeter, three-range current meter and guard circuit for precise leakage current measurements. f
  • Convenient two-piece field portable design
  • Secondary connected 2 Range Voltmeter: 0 - 50 / 100 kV AC
  • 3 Range Current Meter: 0 - 1 mA AC with x1, x10, and x100 multipliers
  • fixed overload set to 120% of variable transformer rated output current