Fluke I40S-EL3X/3PK FOR RENT 40A Clamp-on Current Transformer 3/Pk.
Order # I40S-EL3X/3PK-RENT1
Mfg # I40S-EL3X/3PK-RENT1
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # I40S-EL3X/3PK-RENT1 | Mfg # I40S-EL3X/3PK-RENT1
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
  • Used for Low Current measurement
  • Measurement range: 0 - 40 A
  • Measures accurately on 1 A and 5 A secondary current transformers
  • Can be clamped on to current conductors up to 15mm in diameter