Elektro-Automatik PSB91500-30 for Rent, Bi-Directional DC Power Supply, 1500V, 30A, 15kW
Order # PSB91500-30-RENT3
Mfg # PSB91500-30
  • Technical Resources
Order # PSB91500-30-RENT3 | Mfg # PSB91500-30
Product Highlights
The Elektro-Automatik PSB91500-30 is a microprocessor-controlled, bi-directional power supply, incorporating two devices in one: a power supply (source) and an electronic load (sink) with energy recovery. Based on these two features the devices offer the functionality of two-quadrants operation as standard. The internal electronic load achieves a high voltage dynamics by discharging the unavoidable capacitance on the DC terminal. All models are provided with an active Power Factor Correction (PFC) circuit and are designed for operation on a two- or three-phase supply with typical ratings between 380 V and 480 V AC (208 V AC models are available at a 50% derated power level).
Specifications for the ELEKTRO-AUTOMATIK PSB91500-30 Bi-Directional DC Power Supply Include:
Voltage (Source/Sink) 0 - 1500V
Current (Source/Sink) 0 - 30A
Total Power 15kW
Efficiency to 95%