Elektro-Automatik ELR10080-1000 for Rent, Regenerative DC Electronic Load, 80V, 1000A, 30kW
Order # ELR10080-1000-RENT3
Mfg # ELR10080-1000
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # ELR10080-1000-RENT3 | Mfg # ELR10080-1000
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
For purposes of testing all kinds of batteries, such as for example constant current or constant resistance discharging, the Elektro-Automatik ELR10080-1000 offers a battery test mode. This show extra values for elapsed testing time and consumed capacity (Ah). EA Power Control can be exported as Excel table in CSV format and analyzed later in MS Excel or similar tools and even visualized as a discharge diagram. A special feature is the comfortable, FPGA based, digital function and arbitrary generator. It enables to control and run user-customizable load profiles and can generate sine, square, saw tooth and ramp functions in arbitrary order. The ELR10080-1000 offer a wide range AC input with 342 - 528 V AC, covering common international grid ratings between 380 V and 480 V.
Specifications for the ELEKTRO-AUTOMATIK ELR10080-1000 DC Electronic Load Include:
Voltage 0 to 80V
Current 0 to 1000A
Total Power 30kW
Efficiency up to 94%