Chroma 63205A-600-350 for Rent, High Power DC Electronic Load, 600V, 350A, 5kW
Order # 63205A-600-350-RENT3
Mfg # 63205A-600-350
  • Technical Resources
Order # 63205A-600-350-RENT3 | Mfg # 63205A-600-350
Product Highlights
The Chroma 63205A series high power electronic loads with digital signal microprocessor built in have the optimal speed and control performance designed for testing a wide range of power conversion products. The DC loads have unique user defined waveform (UDW) capability and external analog modulating input for simulating realworld, custom waveforms. The 63205A-600-350 electronic DC loads also have overcurrent, overpower, and over temperature protections as well as over voltage and polarity reverse alarms to enhance product reliability.
  Low Mid High
Voltage    0-600V
Current 0-35A 0-175A 0-350A
Power 0-5000W
Min Operating Voltage 1.4V@35A 7V@175A 14V@350A