Chroma 62450D-2000HL for Rent, Bidirectional DC Source 2000V/180A/45kW
Order # 62450D-2000HL-RENT2
Mfg # 62450D-2000HL-RENT2
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # 62450D-2000HL-RENT2 | Mfg # 62450D-2000HL-RENT2
  • Voltage rating : 0-100V/600V/1200V/1800V/2000V
  • Current rating : 0-540A
  • Power rating : 36kW/45kW@4UH
  • Dual output ranges in one-click switching
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
The CHROMA 62450D-2000HL Programmable, Bidirectional DC Power Supply features a dual-range output, delivering both high (2000V / 60A / 45kW) and low (650V / 180A / 45kW) configurations from a single unit. This versatility supports high-current and high-voltage full-power testing, covering a wide range of applications such as 400V and 800V EV battery platforms and EV supply equipment (EVSE). For flexible integration, the CHROMA 62450D-2000HL Programmable, Bidirectional DC Power Supply supports multiple control interfaces, including USB, LAN, CAN, GPIB, and analog (APG), with CAN FD available on 2000V models. It also features List Mode programming, allowing up to 100 custom test sequences for automated and repeatable testing scenarios.
  • Current rating : 0-540A
  • Power rating : 36kW/45kW@4UH
  • Two-quadrant operation : source and load functions
  • High power density : 45kW in 4U
  • Easy master/slave parallel & series (0V/600V models support series operation. 1200V/1800V (18kW) models support parallel operation up to 540kW. operation up to 540kW)
  • Wide range of voltage & current combinations in constant power
  • Auto sequencing programming
  • Voltage & current slew rate control
  • High speed transient response <1.5ms
  • Low output noise and ripple
  • Standard USB/LAN/APG interfaces, optional CAN/CAN FD/GPIB interfaces (CAN FD is supported on 2000V models)
  • Solar array simulation function (optional - his function supports 600V/1200V/1800V/2000V models)
Source/Sink Voltage 650V / 2000V
Source/Sink Current +/-180A / +/-60A (650V / 2000V)
Source/Sink Power +/-45000W
Min. Load Voltage (@ I Load Max.) 35V / 105V