Chroma 62360D-2000HL for Rent, Programmable, Bidirectional DC Power Supply, 2000V
Order # 62360D-2000HL-RENT3
Mfg # 62360D-2000HL
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # 62360D-2000HL-RENT3 | Mfg # 62360D-2000HL
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
Chroma 62360D-2000HL programmable, bidirectional DC power supplies can easily be used in any region of the world due to its wide input range of 200-480 Vac and an active PFC low-current harmonic feed to grid, reducing power consumption, power system configuration, and ambient temperature changes under high-power testing. Control options include digital USB, LAN, CANbus, GPIB as well as analog APG interfaces. The master/slave feature of 62360D-2000HL allows for up to 10 models to be paralleled easily and safely up to 180kW.  62000D series is equipped with 100 programmable user settings through the unit’s List Mode. When combined with the Chroma Softpanel, the user can conduct the complex tests with simple clicks of the mouse.
Source/Sink Voltage 0 - 2000V
Source/Sink Current 0 - 180A
Source/Sink Power 36kW
Min. Load Voltage 90V