AMETEK Sorensen SGI600-17 for Rent, DC Power Supply, 600V, 17A, 10kW
Order # SGI600-17-RENT3
Mfg # SGI600-17
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # SGI600-17-RENT3 | Mfg # SGI600-17
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
Features
  • High Power Density: 10 kW in a 3U chassis
  • Wide Voltage Range: 0-600V and 0-17 Amps
  • Fast Load Transient Response: Protection from undesired voltage excursions
  • Low RMS and P-P Noise: Suitable for the most sensitive applications
  • Parallelable up to 150 kW: Expandable as your requirement grows