Rent Ametek Sorensen SGA80-250 DC Power Supply
AMETEK Sorensen SGA80-250 for Rent, DC Power Supply, 80V, 250A, 20kW
Order # SGA80-250-RENT3
Mfg # SGA80-250
  • Technical Resources
Order # SGA80-250-RENT3 | Mfg # SGA80-250
Product Highlights
The Sorensen SGA80-250 Series represents the next generation of high power programmable DC power supplies. The SG Series is designed for exceptional load transient response, low noise and the highest power density in the industry. With a full 15 kW available down to 20VDC output in a 3U package the SG leads the industry in power density. The power density is enhanced by a stylish front air intake allowing supplies to be stacked without any required clearance between units. At the heart of the SGA80-250 series is a 5 kW power module. Depending on the output voltage, one to six modules can be configured in a single chassis to deliver 5 kW to 30 kW of power. Combinations of these chassis can then be easily paralleled to achieve power levels up to 150 kW. Paralleled units operate like one single supply providing total system current.
Specifications for the SORENSEN SGA80-250 DC Power Supply Include:
Voltage 80V
Current 250A
Power 16/20kW
Efficiency % (Typ.) 87%