AMETEK Sorensen SGA10X1K2 for Rent, DC Power Supply, 10V, 1200A, 12kW
Order # SGA10X1K2-RENT3
Mfg # SGA10X1K2
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # SGA10X1K2-RENT3 | Mfg # SGA10X1K2
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
The Sorensen SGA10X1K2 Series represents the next generation of high power programmable DC power supplies. The SG Series is designed for exceptional load transient response, low noise and the highest power density in the industry. With a full 15 kW available down to 20VDC output in a 3U package the SG leads the industry in power density. The power density is enhanced by a stylish front air intake allowing supplies to be stacked without any required clearance between units. At the heart of the SGA10X1K2 series is a 5 kW power module. Depending on the output voltage, one to six modules can be configured in a single chassis to deliver 5 kW to 30 kW of power. Combinations of these chassis can then be easily paralleled to achieve power levels up to 150 kW. Paralleled units operate like one single supply providing total system current.