Keysight / Agilent 5345A Used for Sale
Used Keysight / Agilent 5345A Frequency Counter, 500MHz
Order # 5345A-USED
Mfg # 5345A
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
Order # 5345A-USED | Mfg # 5345A
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
The Keysight 5345A universal counter is a high-performance microwave and millimeter-wave pulse frequency counter. Operating from dc to 500 MHz, the counter also makes sub-microwave measurements including frequency, period, totalization, ratio, and time interval. As a full universal counter, the 5345A features 2 ns single-shot timing resolution, improving to 2 ps with averaging.
The 5345A mainframe accommodates additional microwave products, including the 5355A Automatic Frequency Converter that extends operation to 1.5 GHz, and the 5356C Converter Head for measurements to 40 GHz. Together, the instruments provide an expandable range of capabilities for characterizing complex radar systems and components.
  • Output of more than 9000 measurements per second reduces test time
  • Flexible external gating extends application
  • Automatic averaging improves accuracy
  • Standard high-stability timebase lowers cost of ownership
  • 25 mV sensitivity