Order # MSO71254C-USED
Mfg # MSO71254C
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
Used Tektronix MSO71254C Mixed Signal Oscilloscope, 12.5GHz, 4+16 Channels
Order # MSO71254C-USED | Mfg # MSO71254C
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
The Tektronix MSO71254C is a 12.5 GHz Mixed Signal Oscilloscope; and comes equipped with 4 analog / 16 logic channels. The MSO/DPO70000 Series oscilloscope delivers exceptional signal acquisition performance and analysis capability. Discover your real signals and capture more signal details with the industry's highest waveform capture capability. Automate setup, acquisition and analysis of high-speed serial data signals with a toolset engineered to deliver faster design and compliance testing.
  • Excellent signal fidelity, minimum noise and highest effective number of bits (ENOB)
  • Industry's highest waveform capture rate on all 4 channels
  • 16 logic channels with 80 psec timing resolution
  • Analog/digital probing with a variety of connectivity support options
  • Industry's fastest 33 GHz TriMode? probe and 2.5 GHz differential logic probe