Keysight / Agilent 8902A Used for Sale
Used Keysight / Agilent 8902A Measuring Receiver, 150kHz to 1.3GHz
Order # 8902A-USED
Mfg # 8902A
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
  • Technical Resources
Order # 8902A-USED | Mfg # 8902A
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
The Keysight 8902A measuring receiver delivers the accuracy and resolution of a high performance power meter at frequencies from 150 kHz to 1.3 GHz (50 MHz to 26.5 GHz with the Keysight 11793A microwave converter) and levels from +30 dBm to -127 dBm. It accurately measures AM, FM and M, including residuals and incidentals, with a single keystroke. The Keysight 8902A measuring receiver, with the Keysight 11793A, counts RF signals to 26.5 GHz with 10 Hz resolution and excellent long-term frequency stability. The 8902A measuring receiver with Option 050 offers increased power measurement accuracy. This option specifies Tuned RF Level on the 8902A measuring receiver to an accuracy of ±(0.015 dB + 0.005 dB/10 dB step).
  • RF power: digital power meter accuracy
  • Tuned RF level: 0 to -127 dBm dynamic range
  • Carrier noise: AM and phase noise measurements to -140 dBc/Hz
  • AM and FM: 1% accuracy; Phi-M:3% accuracy
  • RF frequency: 1 Hz resolution