Keysight / Agilent 54503A USED FOR SALE Oscilloscope
Used Keysight / Agilent 54503A Digitizing Oscilloscope, 500MHz, 4 Channel
Order # 54503A-USED
Mfg # 54503A
call-regular 800-828-1470
Loading...
Loading...
  • Overview
Order # 54503A-USED | Mfg # 54503A
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
The 54503A is a 500 MHz, 4 channel digital oscilloscope from Agilent. Measure voltage or current signals over time in an electronic circuit or component to display amplitude, frequency and rise times, etc. Applications include troubleshooting, production test, and design.
  • Bandwidth: 500 MHz
  • 4 Channels
  • Record Length: 8001 pts real time; 501 points repetitive
  • Sample Rate: 20 mSa/Sec
  • Sensitivity:1 mV/div